iyisahne
PREMİUM

Sıkça Sorulan Sorular

Başlarken


iyisahne.com nedir?

iyisahne.com, 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında Aracı Hizmet Sağlayıcı sıfatına haiz, sanat/performans profesyonellerinin kendilerini listelediği, müşteriler tarafından kolaylıkla keşfedilip verdikleri hizmetlerin internet üzerinden satın alınabilmesini sağlayan topluluk temelli bir pazaryeri girişimidir.

iyisahne.com ne işe yarar?

Geleneksel yöntemlerin çözmekte yetersiz kaldığı, sanat/performans profesyonelleri özelinde var olan erişilebilirlik sorununu ortadan kaldırmayı hedefleyen ‘iyisahne’, son kullanıcı ile hizmet sağlayıcı sanatçıyı, dilenen fiyat aralığında ve yaklaşık 80 kategoride aracısız bir biçimde bir araya getiren Türkiye’nin ilk ve tek çevrimiçi sanat yeridir.

Neden sanat/performans ihtiyaçlarım için iyisahne.com’u tercih etmeliyim?

Kontrollü bir pazaryeri olan iyisahne.com benimsediği örgütlenme yapısı sebebiyle Türkiye’nin önde gelen profesyonellerinden hizmet almanızı sağlar. Etkinliğinizin ihtiyaçlarına ve kendi bütçenize göre bir ya da iki değil onlarca alternatif içinden kendi beğeninize uygun hizmet sağlayıcıdan doğrudan teklif alabilir; hızlı, uygun fiyatlı, bol alternatifli bir platformda ihtiyaclarınızı karşılayabilirsiniz.

Güvenli Ödeme Döngüsü nedir?

Müşteri ve sanatçı arasında akdedilmiş olan Mesafeli Satış Sözleşmesi’nin ödeme koşullarına uygun olarak ifa edilmesini sağlamak amacıyla İyi Sahne tarafından finansal aracı kurum ve/veya bankalar vasıtasıyla sağlanan hizmet kapsamında Müşteri’nin havuz hesaba ödeme yapması ile başlayan, vaad edilen hizmetin/performansın ifası ile devam eden, performansın ifasını takip eden 24 saat içerisinde müşteri tarafından herhangi bir şikayet bildiriminde bulunulmadığı takdirde hizmet bedelinin sanatçının hesabına gönderilmesi ile tamamlanan süreç 'Güvenli Ödeme Döngüsü' olarak tanımlanmaktadır.

Hizmet ile ilgili tercih ve sorularımı kime iletmem gerekiyor?

iyisahne, etkinlik sahipleri/müşteriler ve sanatçıların buluştuğu bir e-ticaret platformudur. iyisahne herhangi bir hizmet satışı yapmamaktadır. Satın aldığınız veya alacağınız hizmetler ilgili tercih ve sorularınızı sanatçıya iletmelisiniz.

Sanatçıya nasıl ulaşabilirim?

Sanatçılara sahne profilleri üzerinden ücretsiz teklif almak yoluyla ya da ücretsiz teklif al butonunun hemen altında yer alan "sanatçıya sor" linkinden mesaj yoluyla ulaşarak merak edilen hususlarda soru sorulabilirsiniz.

Sanatçının telefon numarası neden yok?

Veri tabanında kayıtlı olan tüm iletişim bilgileri rezervasyonun onaylanmasıyla beraber her iki tarafla eş zamanlı olarak paylaşılıyor. Öncesinde ise iletişimin ve alışverişin güvenli bir şekilde gerçekleşebilmesi için sanatçının iletişim bilgilerini paylaşmıyoruz. Sanatçıya sahne profilinde yer alan "sanatçıya sor" linkinden mesaj yoluyla ulaşarak merak ettiğiniz konularda soru sorabilir ay da doğrudan ücretsiz teklif al butonuyla iletişim kurabilirsiniz.

Sanatçı mesajıma cevap vermiyor. Ne yapmalıyım?

Satıcı mesajınızı görmemiş olabilir. Her an mesajlarını kontrol edemeyebilir. Sanatçı aktif ise genelde birkaç saat içerisinde cevap verir. İyi Sahne kural ve politikalarınca sanatçının en geç 24 saat içerisinde etkinlik sahibine cevap vermesi zoruludur. 24 saat içerisinde cevap verilmeyen tekli talepleri geçerliliğini yitirir. Aciliyet gerektiren durumlarda destek@iyisahne.com adresinden ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sanatçıya mesaj gönderdim lakin mesajlarımda sekmesinde gözükmüyor?

Alışverişinin güvenli gerçekleşebilmesi için sanatçı ile etkinlik sahibi arasında herhangi bir irtibat bilgisinin rezervasyon öncesinde paylaşılmasına İyi Sahne kural ve politikaları uyarınca izin verilmemektedir. Mesajlaşma algoritması dahili yer alan çeşitli değişkenler sebebiyle gönderdiğiniz mesaj sistem tarafından engellenmiş olabilir. Başlıca engelleme sebepleri numara, eposta, web adresi gibi bilgi paylaşımı ya da hakaret, küfür, aşağılayıcı söz içeren söz öbeklerinden ileri gelmiş olabilir. Herhangi bir mesajın sistem tarafından engellenmesi, topluluk ilişkileri ekibi tarafından ivedilikle müşteri ya da sanatçıyla iletişim kurmak suretiyle hatırlatılır ve mesajı dilerseniz yeninden göndermeniz rica edilir.

"Ücretsiz Teklif Al" butonuna tıklarsam ne oluyor?

Tarih aralığını seçtikten ve ücretsiz teklif al buton'una tıkladıktan sonra iyisahne.com'un teklif alma sistemine ulaşıyorsunuz. Burada takribi 90 saniye içerisinde yanıtlayabileceğiniz 9 adet temel sorunun ardından('Kimsiniz, ne planlıyorsunuz, etkinlik tarihi, tahmini davetli sayısı, etkinliğin gerçekleşeceği adres / mekan / yer belli mi, etkinliğiniz ne kadar sürecek, etkinliğinizin başlangıç saati nedir, tüm etkinlik boyunca sanat/performans profesyoneline ihtiyaç olacak mı, ses ışık sistemi ihtiyacınız var mı, belirtmek istediğiniz diğer etkinlik detaylari & varsa kısıtlama ve hatırlatmalar') teklifiniz iletilmiş olacak. Teklif talebi iletmek ve teklif almak tamamen ücretsizdir. Teklif talebiniz iletildikten sonra en geç 24 saat içerisinde karşılık alacaksınız."

Bir sahne profili hakkında nasıl daha fazla bilgi edinebilirim?

Bir sahne profili hakkında daha fazla bilgi edinebilmenin en iyi yolu sahne profili yöneticisi sanatı ile iletişime geçmektir. Sahne profili detay sayfasının sağ tarafında teklif al arayüzünün hemen altında soru sor linkini görebilirsiniz. Bahsi geçen buton'a tıklayarak site üzerinden sanatçı ile doğrudan mesajlaşabilirsiniz.

İşleyiş


‘Teklif Geçerlilik Süresi' Nedir?

‘Teklif Geçerlilik Süresi' sanatçının vermiş olduğu teklifin, verildiği andan itibaren geçerlilik süresini tanımlar. Kural ve politikalar doğrultusunda standart teklif geçerlilik süresi 72 saat ile başlar. Sanatçı dilerse teklif geçerlilik süresinin son 12 saatlik dilimi içerisinde geçerlilik süresini uzatabilir. İşbu zaman dilimi içerisinde talebi kabul edip teklif verebilir, uygun olmadığını bildirebilir ya da karşılıklı mesajlaşma başlatabilir.

Sanatçı verdiği teklifi geri çekebilir mi?

Müşterinin teklif talebi üzerine sanatçı tarafından verilen teklif, geçerlilik süresi boyunca geri çekilemez. Sanatçının vermiş olduğu teklif, teklifin verildiği andan itibaren 72 saat boyunca geçerlidir. Söz konusu teklif, geçerlilik süresi boyunca İyi Sahne sistemi üzerinden teklife konu olan hizmetin zaman aralığı geçici olarak bloke hale gelecek ve teklif geçerlilik süresi dolana kadar diğer potansiyel tekliflere bu tarihler özelinde kapalı olacaktır.

Teklif geçerlilik süresince sanatçı ile mutabakat sağlanamazsa ne olacak?

Sanatçı dilerse teklif geçerlilik süresinin son 12 saatlik dilimi içerisinde geçerlilik süresini uzatabilir.

Sanatçı ile doğrudan iletişim kurabilir miyim?

Sanatçı ile doğrudan 'Sanatçıya sor' butonu ya da teklif almak yoluyla iletişim kurabilirsiniz.

Teklif süreci nasıl ilerliyor?

i. Müşteri sanatçıdan teklif talep eder. Sanatçı teklifini müşteriye iletir. Müşteri, sanatçı tarafından paylaşılan teklifi kabul edip, Mesafeli Satış Sözleşmesi’ ni onaylamak suretiyle hizmet bedelini iyisahne tarafından yönetilen finansal aracı kurum ve/veya banka nezdindeki havuz hesaba transfer eder ve hizmet bedelinin havuz hesaba yatırıldığı sanatçıya bildirilir. ii. Güvenli Ödeme Döngüsü kapsamında iyisahne tarafından kontrol altında tutulan ve yönetilen havuz hesap, işbu sözleşme ve sitede yer alan tüm politika ve kurallara uygun işletilmektedir. iii. Hizmet bedeli, hizmetin ifa edilmesine kadar havuz hesapta bekler. Müşteri, performansın icra edilişini takiben 24 saat içinde siteye giriş yapıp hizmet özelinde herhangi bir şiakyet bildiriminde bulunmazsa hizmet bedelinin sanatçının banka hesabına transferi için süreç başlatılmış olur. iv. Müşteri, hizmetin gerçekleşmesini takiben 24 saat içinde şikayet bildiriminde bulunmazsa, hizmet bedeli sanatçının hesabına doğrudan transfer edilir. Bu amaçla, performansın bitişi ile birlikte müşterinin e-posta hesabına, İyi Sahne tarafından bir hatırlatma mesajı atılacaktır. Alıcının bu e-posta mesajına istinaden, takip eden 24 saat içerisinde hizmete ilişkin şikâyetini site üzerinden iletmemesi halinde, hizmet bedeli sanatçının kayıtlı banka hesabına 7 (yedi) gün içerisinde (Banka ve/veya aracı finans kurumlarının işleyişinden dolayı meydana gelebilecek gecikmeler saklı kalmak koşulu ile) transfer edilecektir. v. İyi Sahne, müşteri ve sanatçı arasında yaşanabilecek anlaşmazlık durumunda, taraflar bir uzlaşmaya varana kadar veya bir mahkeme/hakem heyeti kararı alınana kadar, hizmet bedelini havuz hesapta bloke etme hakkına sahiptir. vi. Sanatçı ve müşteriler, Güvenli Ödeme Döngüsü’nden ve İyi Sahne hizmetlerinden faydalanılarak alınıp satılan hizmetlerin satışından veya satışa bağlı işlemlerinden kaynaklanacak her türlü vergi, resim, harç, fon, ceza ve benzeri yükümlülüklerden sorumludurlar.

Teklif talebimin kabul edildiğini nasıl öğrenirim?

Sanatçı teklifinizi kabul ettiği takdirde iyisahne.com'dan sitede kayıtlı mail adresinize bir email, cep telefonunuza ise bir sms yollanır. Bu emailde rezervasyon detayları bulunur. Bundan sonra yapmanız gereken gelen teklifi değerlendirip, uygunsa onaylamak ve havuz hesaba ödemeyi yapmaktır.

Kabul edilen ve bedeli havuz hesaba yatırılan hizmet, sanatçı tarafından iptal edilebilir mi?

Sanatçı tarafından teklif talebinin kabulü ve teklifin iletilmesi ile taahhüt edilen hizmet mücbir sebepler haricinde sanatçı tarafından iptal edilemez.

Ödeme yapıldıktan sonra sanatçıya nasıl ulaşabilirim?

Sanatçının adı soyadı/ünvanı, sahne profili yöneticisi bilgileri, adresi, telefon numarası, e-posta adresi ödeme döngüsü dahilinde havuz hesaba brüt hizmet bedeli yatırıldığı an itibariyle sizinle e-posta üzerinden paylaşılacaktır. Ayrıca hesabınıza giriş yapıp 'Mesafeli Satış Sözleşmesi' linkine tıklayarak söz konusu bilgileri dilediğiniz her an elde edebilirsiniz.

Rezervasyon


Onaylanmış rezervasyonu iptal etme şartları nelerdir?

Onaylanmış rezervasyonu iptal etme şartları sahne profillerinde sanatçı tarafından belirtilmiştir. Rezervasyonu onaylamak için havuz hesaba ödemeyi gerçekleştirmeden önce müşteriler bu şartları dikkatlice okuyup incelemelidirler. İptal işlemini gerçekleştirmeden önce sanatçının belirlediği iptal şartlarına göre müşterinin iptal isteğinin uygunluğu incelenir. Müşterinin iptal başvurusunun tarihi ve zamanı burada belirleyici rol oynar.

Rezervasyon sonrası sanatçıya ulaşamazsam ne yapmalıyım?

Eğer iyisahne.com'un size ulaştırdığı iletişim bilgileriyle sanatçıya ulaşamazsanız lütfen iyisahne.com müşteri ilişkileri ekibine ulaşın.

Sanatçıya neler sağlamam gerekir?

iyisahne.com olarak sahne profilleri dahili açıkça ifşa edilen teknik gereklilikler/rider kısmı aksi mutabakata varılmadıysa performansın sergilenebilmesi için mutlaka sağlanması gereken unsurların başında gelir. Bunun yanısıra karşılıklı mesajlaşarak hem fikir olunan diğer tüm gereklilikler ayrıca sağlanmalıdır.

Mesafeli Satış Sözleşmesi nedir?

‘Mesafeli Satış Sözleşmesi' İyi Sahne pazaryeri platformu üzerinde sözleşme tarafları sanatçı ve müşterinin ortak iradesi ile oluşturulan konusu bedel karşılığı belirlenen konusu hizmet ifası olan sözleşmeyi niteler.

Ödeme


Havuz Hesap nedir?

‘Havuz Hesap’, 'Güvenli Ödeme Döngüsü’nde taraflarca gerçekleştirilen ödemelerin tutulduğu havuz hesabını niteler.

Ödeme seçenekleri nelerdir?

İyi Sahne'de ödemelerinizi şu an için kredi kartı, banka (ATM) kartı, havale ya da EFT ile yapabilirsiniz. Belirtilenlerin dışındaki ödeme yöntemleri (Kapıda ödeme, nakit ödeme, vb...) İyi Sahne'de kullanılmamaktadır.

Nasıl taksitli ödeme yapabilirim?

Ödeme ekranında kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra ekranın alt bölümünde kredi kartınıza sunulan taksit seçenekleri çıkar. İstediğiniz taksit seçeneğini işaretleyerek ödeme yapabilirsiniz. 9 aya kadar taksit imkanı sunulmaktadır.

American Express kredi kartlarıyla ödeme yapabilir miyim?

iyisahne'de American Express kredi kartlarıyla ödeme yapabilirsiniz. Diğer kartlardan farklı olarak, American Express kredi kartlarının numarası "15" hanelidir. Kartların CVC2 numarası ise "4" hanelidir ve kartların ön yüzünde bulunur. Ödeme sırasında kart numaranızın başına (0) eklemeyiniz. 15 haneli kart numarası ödeme yapmak için yeterlidir.

Kartımdan isteğim dışında tahsilat yapılabilir mi?

Kart bilgileri, İyi Sahne tarafından saklanmamaktadır. Bu sebeple, kartınız bilginiz dışında kullanılamaz.

Sanatçıdan teklif geldi, gözüken bedelin açıklaması nedir?

Müşteri'nin teklif talebini takiben sanatçı tarafından paylaşılan teklif dahili görünen, karşılığında hizmet ifasını gerçekleştireceği bedel brüt bedeldir. Brüt bedelin icmali 'Mesafeli Satış Sözleşmesi' dahili ödeme yapılmadan evvel incelenebilir.

Etkinlik anında ödeme seçeneği neden yok?

İyi Sahne etkinlik sahipleri ve sanatçıları buluşturan bir pazaryeridir. Herhangi bir hizmet ya da ürün satışı yapmamaktadır. Hem etkinlik sahibinin, hem de sanatçının güvenli bir ortamda alışveriş yapmaları için havuz hesap sistemi yani güvenli ödeme döngüsü geliştirilmiştir.

İyi Sahne’de kredi kartı kullanımı güvenli mi?

Elbette. Ödeme, güvenli bir SSL şifreleme üzerinden aracısız olarak anlaşmalı olduğumuz finansal aracı kurum ve/veya bankalar tarafından gerçekleştirilir. Kart bilgileri İyi Sahne’de depolanmaz, üçüncü şahıslara iletilmez ve asla üçüncü şahıslarla paylaşılmaz. Bu sebeple tamamen güvenlidir.

EFT veya havale kullanabilir miyim?

iyisahne'de kredi kartı ve hesap kartı ile ödemenin yanı sıra havale ve EFT ile de ödeme yapabilirsiniz. Bunun için havale&eft işleminizi yaparken ödemeniz ile ilgili referans numarasını havale&eft işleminizin açıklama kısmına girmeniz yeterlidir.

İptal


Müşteri iptal politikası nasıl işliyor?

Müşteri, sanatçının sahne profillerinde belirlediği iptal koşulları doğrultusunda rezervasyonu iptal edebilir. İptal koşullarının izin verdiği aralıkta iptal gerçekleşirse İyi Sahne hizmet komisyonu, müşteriden tahsil edilir ve mutabık kalınan hizmet bedelinin iyisahne hizmet komisyonu haricinde geri kalanı müşteriye doğrudan iade edilir.

Esnek, Orta, Katı, Çok Katı iptal koşulları işleyişi nasıldır?

i.Esnek: Etkinlikten 1 gün öncesine kadar İyi Sahne hizmet komisyonu hariç tam para iadesi Etkinlikten 1 gün öncesine kadar İyi Sahne hizmet komisyonu hariç tam para iadesi gerçekleşir. iyisahne hizmet komisyonu iade edilmez. Gerekirse İyi Sahne tüm anlaşmazlıklarda aracılık yapar ve son kararı verir. Müşteri, iptal onay sayfasındaki iptal düğmesini tıklattığında rezervasyon resmen iptal edilir. İptal opsiyonu kullanıldığında normal şartlar altında sanatçının sorumluluğunda olan İyi Sahne hizmet komisyonu müşteriden tahsil edilmiş olur. ii.Orta: Etkinlikten 7 gün öncesine kadar İyi Sahne hizmet komisyonu hariç tam para iadesi Etkinlikten 7 gün öncesine kadar İyi Sahne hizmet komisyonu hariç tam para iadesi gerçekleşir. iyisahne hizmet komisyonu iade edilmez. Gerekirse İyi Sahne tüm anlaşmazlıklarda aracılık yapar ve son kararı verir. Müşteri, iptal onay sayfasındaki iptal düğmesini tıklattığında rezervasyon resmen iptal edilir. İptal opsiyonu kullanıldığında normal şartlar altında sanatçının sorumluluğunda olan iyisahne hizmet komisyonu müşteriden tahsil edilmiş olur. iii.Katı: Etkinlikten 14 gün öncesine kadar İyi Sahne hizmet komisyonu hariç tam para iadesi Etkinlikten 14 gün öncesine kadar İyi Sahne hizmet komisyonu hariç tam para iadesi gerçekleşir. iyisahne hizmet komisyonu iade edilmez. Gerekirse, İyi Sahne tüm anlaşmazlıklarda aracılık yapar ve son kararı verir. Müşteri, iptal onay sayfasındaki iptal düğmesini tıklattığında rezervasyon resmen iptal edilir. İptal opsiyonu kullanıldığında normal şartlar altında sanatçının sorumluluğunda olan iyisahne hizmet komisyonu müşteriden tahsil edilmiş olur. iv.Çok Katı: Etkinlikten 28 gün öncesine kadar iyi sahne hizmet komisyonu hariç tam para iadesi Etkinlikten 28 gün öncesine kadar İyi Sahne hizmet komisyonu hariç tam para iadesi gerçekleşir. iyisahne hizmet komisyonu iade edilmez. Gerekirse iyisahne tüm anlaşmazlıklarda aracılık yapar ve son kararı verir. Müşteri, iptal onay sayfasındaki iptal düğmesini tıklattığında rezervasyon resmen iptal edilir. İptal opsiyonu kullanıldığında normal şartlar altında sanatçının sorumluluğunda olan iyisahne hizmet komisyonu müşteriden tahsil edilmiş olur.

Müşteri tarafından iptal edilen satış için geri ödeme yapılıyor mu?

Müşteri, sanatçının sahne profillerinde belirlediği İptal Koşulları dahili belirtilen süreye gelmeden evvel rezervasyonu iptal ederse iyisahne hizmet komisyonu hariç tam para iadesi alır. Müşteri, sanatçının sahne profillerinde belirlediği İptal Koşulları dahili belirtilen sürenin içinde bulunan bir tarihte iptal etmek isterse Mesafeli Satış Sözleşmesi’nde yazılı olan Brüt Hizmet Bedeli’nin %50’sinden feragat etmiş sayılır. Hizmet Bedeli’nin geri kalan %50’si havuz hesaptan müşteriye iade edilir. Müşteri hizmet ifasından önceki son 24 saat içerisinde iptal ederse herhangi bir geri ödeme yapılmaz.'(Örnek: Çok Katı (28gün) koşulu seçili sahne profili rezervasyonu etkinlikten 10 gün evvel iptal edilirse müşteri brüt hizmet bedelinin %50'sinden feragat etmiş sayılır. 30 gün evvel iptal edilirse iyisahne hizmet komisyonu haricinde tam para iadesi yapılır.)

Sanatçı vaad ettiği hizmeti ifa etmezse ne olur?

Sanatçı, Mesafeli Satış Sözleşmesi’nin elektronik olarak onaylanmasından itibaren taahhüt ettiği hizmetten cayması halinde hizmetin ifasını gerçekleştirmediği takdirde Mesafeli Satış Sözleşmesi’nde yer alan brüt hizmet bedelinin 5 (beş) katı cezai şart bedelini İyi Sahne gözetiminde müşteriye derhal ve bir kerede ödemeyi taahhüt eder. Cezai şart yükümlülüğüne halel getirmemek üzere işbu madde kapsamında bir cayma bildirimi halinde İyi Sahne, sanatçıya ait hesap ve sahne profillerini dondurma veya kapatma haklarına sahiptir. Söz konusu bir durumda ayrıca satış iptal edilir ve güvenli havuz hesabında bekletilen paranız hesabınıza iade edilir.

Ücret/Vergi


Belge Durumu nedir?

Belge durumu, sanatçının hesap ve/veya sahne profili oluştururken belirtmesi gereken mali seçenekleri tanımlar. Seçilen belge durumu/statüsü müşterinin niteliğiyle beraber mali mevzuat doğrultusunda onaylanacak mesafeli satış sözleşmesi içeriğinde 'Sözleşme Konusu Hizmet' maddesi altında ayrıca yer alacaktır.

Belge Durumu Seçenekleri Nelerdir?

Fatura, Serbest Meslek Makbuzu ve Gider Pusulası seçenekleri mevcuttur. (Hesap ve/veya sahne profilinde belirtmek istemiyorum diyen sanatçı ile mutabakata varılmalıdır.) Etkinlik sahibi dilerse arama/filtreleme sayfası üzerinden belge durumunu filtrelemek suretiyle aramasını daraltabilir.

Belge Durumu filtreleyerek arama yapabiliyor muyum?

Arama sayfasında sol tarafında bulunan filtreleme opsiyonları kullanılarak belge durumuna göre arama yapılabilir.

Belge Durumu İşleyişi Nasıldır?

Müşterinin gerçek veya tüzel kişi olması fark etmeksizin sanatçının müşteriye fatura kesmesi durumunda teklif dahili belirtilen bedel KDV dahil olarak kesilecektir. Sanatçının müşteriye serbest meslek makbuzu düzenlemesi durumunda, müşteri kurum ise stopaj bedelini yüklenmekle mükelleftir. Sanatçının fatura ve serbest meslek makbuzu düzenleyemediği durumlarda, sanatçıya gider pusulası imzalatılmalı ve hizmet bedelinden doğan stopaj bedeli müşteri tarafından yüklenilmelidir. (Gider pusulası mali mevzuat doğrultusunda sadece kurumsal müşteriler tarafından hazırlanabilir.)

Fatura, Serbest Meslek Makbuzu, Gider Pusulası?

yisahne.com 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında Aracı Hizmet Sağlayıcı sıfatına haiz bir yer sağlayıcıdır. Bu nedenle sadece kendi kazancı olan hizmet komisyonu tutarında bedeli sanatçıya fatura keserek yükümlülüklerini yerine getirir yani müşteriye karşı herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Sanatçının ifa ettiği hizmeti karşılığında hak ettiği kazancı olan hizmet bedeli "tahsilatına aracılık edilen" tutardır ve faturası iyisahne.com tarafından kesilemez. Sanatçının kazancı olan bedelin belgelendirilmesi için müşteri, sanatçı ile irtibata geçmelidir. Sanatçının ilgili kimlik, adres ve iletişim bilgileri onaylanan rezervasyon sonrasında her iki tarafla da eş zamanlı olarak paylaşılmaktadır. Sahne profili belge durumu seçiminde 'belirtmek istemiyorum' opsiyonunu işaretleyen sanatçı için mesafeli satış sözleşmesi fatura düzenlenecek şekilde yapılandırılır ve müşteri ile mutabakata varılmadığı koşullarda sanatçı fatura keseceğini beyan etmiş kabul edilir. Müşteri'nin gerçek veya tüzel kişi olması fark etmeksizin sanatçının müşteriye fatura kesmesi durumunda teklif dahili belirtilen bedel KDV dahil olarak kesilecektir. Sanatçının müşteriye serbest meslek makbuzu düzenlemesi durumunda, müşteri kurum ise stopaj bedelini yüklenmekle mükelleftir. Sanatçının fatura ve serbest meslek makbuzu düzenleyemediği durumlarda, sanatçıya gider pusulası imzalatılmalı ve hizmet bedelinden doğan stopaj bedeli müşteri tarafından yüklenilmelidir. (Gider pusulası mali mevzuat doğrultusunda sadece kurumsal müşteriler tarafından hazırlanabilir.) Vaad edilen hizmet iyisahne.com tarafından değil teklif talebinin iletildiği sanatçı tarafından verilmektedir. Dolayısıyla bu hizmetin karşılığı olan brüt hizmet bedelinin belgelendirilmesi için etkinlik sahibi, sanatçı ile irtibata geçmelidir. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi Kullanıcı ve Gizlilik Sözleşmesi ile Mesafeli Satış Sözleşmesi dahilinde bulabilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız için bize destek@iyisahne.com mail adresinden veya 0212 243 24 94 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

İyi Sahne kimlere fatura keser?

İyi Sahne, verdiği hizmet karşılığında hak ettiği hizmet komisyonu için sadece sanatçılara fatura keser. Hizmet komisyonu için kesilen faturalar düzenli olarak sanatçıların hesap oluştururken verdikleri fatura adreslerine gönderilir. Sitede ifşa edilen hizmetlerin satın alınması durumunda hazırlanması gereken belgeler tamamen hizmeti sağlayan sanatçılar tarafından hazırlanılmalıdır.

Sanatçıdan gelen teklifte gözüken bedelin açıklaması nedir?

Müşterinin teklif talebini takiben sanatçı tarafından paylaşılan teklif dahili görünen, karşılığında hizmet ifasını gerçekleştireceği bedel brüt bedeldir. Gün sonunda müşterinin cebinden çıkacak toplam bedeli niteler. Brüt Bedelin icmali 'Mesafeli Satış Sözleşmesi' dahili ödeme yapılmadan evvel ve/veya sonrasında incelenebilir.

Genel


iyisahne.com ile ilgili öneri ve isteklerimi nasıl iletirim?

Alt bantta/footer'da yer alan “İletişime Geçin” bağlantısından öneri ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz. Sitemizi geliştirmek üzere gelecek yeni fikirlere her zaman açığız.

İyi Sahne'den yardım almak için ne yapmalıyım?

Kaliteli ve hızlı hizmet, iyisahne politikları gereği bir mecburiyettir. Müşteri ilişkileri ekibine sitenin sağ alt köşesinde bulunan mesajlaşma arayüzünden, iletişim sayfasında bulunan form vasıtasıyla, çağrı merkezinden ya da doğrudan e-posta ile ulaşabilirsiniz. Hafta içi her gün mesai saatlerinde hizmet veren müşteri ilişkileri ekibiyle ile her an mesaj yoluyla irtibat kurabilir, yardım sayfalarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Üye olmadan hizmet satın alabilir miyim?

Üye olmadan tüm sahne profillerini inceleyebilirsiniz lakin teklif talebi iletmek ve teklif alabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir lakin üye olmak tamamen ücretsiz.

Verdiğim puan ve yorumu değiştirmek istiyorum?

iyisahne.com üzerinde kullanıcı ya da sahne profillerinde halka açık şekilde görünen değerlendirme ve yorumları sonradan değiştirilemez.

Müşteri olarak neden profil fotoğrafım olmalı?

iyisahne.com, karşılıklı güvene dayanan ve kullanıcılarının gerçek hayatta buluşmalarını sağlayan topluluk temelli bir pazar yeridir. Bu şartlar altında iyisahne.com kullanıcılarına, kim olduğunuzu göstermenin ve bunu da yüzünüzü içeren bir fotoğraf ekleyerek yapmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Sanatçılar sizin teklif taleplerinizi incelerken profil resminizi görürlerse tekliflerinize pozitif geri dönüş almanız kolaylaşacaktır. Müşteriler için profil fotoğrafı yüklemek zorunlu değildir, lakin tavsiye edilmektedir.

Müşteri olarak neden profil fotoğrafım olmalı?

iyisahne.com, karşılıklı güvene dayanan ve kullanıcılarının gerçek hayatta buluşmalarını sağlayan topluluk temelli bir pazar yeridir. Bu şartlar altında iyisahne.com kullanıcılarına, kim olduğunuzu göstermenin ve bunu da yüzünüzü içeren bir fotoğraf ekleyerek yapmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Sanatçılar sizin teklif taleplerinizi incelerken profil resminizi görürlerse tekliflerinize pozitif geri dönüş almanız kolaylaşacaktır. Müşteriler için profil fotoğrafı yüklemek zorunlu değildir, lakin tavsiye edilmektedir.

Müşteri olarak profilimi doldurmak zorunda mıyım?

Sanatçılar, kendilerine gelen teklif taleplerini kabul etme veya geri çevirme hakkına sahiptirler. Eğer potansiyel bir müşteri, sanatçı üzerinde pozitif bir etki bırakmazsa teklifinin kabul edilmesi zora girebilir. Sanatçılar sizin profilinize bakarak hakkınızda fikir sahibi olabilirler, bu da teklifinizi değerlendirirken sanatçı için ek bir güvence sağlar. Ayrıca teklifinizin kabul edilmesini de kolaylaştırır. Müşteriler için profillerini doldurmak zorunlu değildir, lakin şiddetle tavsiye edilir.

Etkinlik sonrası şikayet bildiriminde bulunursam ne olacak?

Eğer hizmet sunumunun ardından 24 saat içerisinde herhangi bir şikayet bildiriminde bulunulmazsa, müşteri onayı alınmış sayılır. Etkinlik sonrası 24 saatlik bekleme süresi içerisinde şikayet bildiriminde bulunulması halinde, İyi Sahne yapacağı tetkikler sonuçlanana kadar sanatçıya yapacağı ödemeyi durdurma hakkına sahiptir. Müşteri ile sanatçı arasında yaşanabilecek anlaşmazlıklar durumunda İyi Sahne tarafların bir uzlaşmaya varana veya mahkeme/hakem heyeti kararı alınana kadar hizmet bedelini güvenli hesapta bloke etme hakkına sahiptir.

Sanatçı/Satıcı ulaşım masrafları kime ait?

Aksi alıcı ile satıcı arasında geçen yazışmalarda mutabakata bağlanmadıysa iyisahne.com dahili gerçekleşen işlemlerde ulaşım masrafları sanatçının sorumluluğundadır. İyi Sahne ulaşım, lojistik, vb... ihtiyaçların rezervasyon onayından evvel mutlaka mutabakata bağlanmasını tavsiye eder.

Başlarken


Serbest çalışan sanatçıyım. Neden iyisahne.com’u tercih etmeliyim?

İyi Sahne sizin için rüyalarınızdaki çalışma yaklaşımını mümkün kılıyor. Sahne profillerinizin fiyatını, uygunluk durumunuzu ve müşterileriniz için teknik gereklilikleri siz belirlersiniz. Ayrıca hesabınıza bağlı olarak çok sayıda sahne profili yaratabilirsiniz. Sizden teklif isteyen potansiyel müşterilerinizle mesajlaşmak sahne profiliniz için en uygun etkinlikleri seçmenize yardımcı olur. Size gelen talep formundaki bilgiyi yeterli buluyorsanız doğrudan onaylayabilir ya da daha fazla detay isteyebilirsiniz.

iyisahne.com’un ne gibi avantajları var?

Ücretsiz üyelik ve sahne profili ekleme, esnek fiyatlandırma ve teklifleri reddedebilme, kolay ödeme alma ve güvenli ödeme döngüsü, müşteri profillerini görebilme ve değerlendirme alma gibi avantajların yanısıra sahne profillerinize çok sayıda fotoğraf, video, ses kaydı ve merak edildiğini düşündüğünüz her türlü değişkeni ekleyerek müşterilerinizin yaşayacağını düşündüğünüz deneyimi doğru bir şekilde yansıtabilirsiniz.

iyisahne.com’da sanatçı olmanın bir maliyeti var mı?

İyi Sahne’de sanatçı olarak kaydolmak kesinlikle ücretsizdir. Kontrollü bir pazaryeri olan İyi Sahne'ye üye olmanın sadece tek bir yolu vardır. Hesap oluşturan sanatçı yani halihazırda İyi Sahne'li olan sanatçı, üyeliğinin onaylanması ile beraber 3 adet davetiye hakkına sahip olur ve İyi Sahne'li olmasını uygun bulduğu kişiye üyelik davetiyesi gönderir.

iyisahne.com’da neden davetiye sistemi var?

Hesap oluşturmuş sanat/performans profesyonellerinin yani iyisahne'lilerin nezih bir platform içerisinde kalabilmesini sağlamak için örgütlenme modeli 'Davetiye' sistemiyle çalışır. Bu sebeple iyisahne.com kontrollü bir pazaryeridir.

Gelen teklif talebine hızlı yanıt vermem önemli mi?

Evet. Hem de çok önemli. Arama algoritması 3 farklı değişken üzerine bina edilmiş vaziyettedir. Müşteri değerlendirmeleri, yanıt verme oranı ve ortlama yanıt verme zamanı. Listelemelerde üst sıralarda çıkmak tamamen sizin elinizde ve belirtilen değişkenlere bağlı.

Sahne profillerimin editöryal onaydan geçmesi için neden fotoğraf ve video yüklemek zorundayım?

iyisahne.com sahne profili için fotoğraf, video gibi bazı alanlar zorunlu alan olarak tanımlanmıştır. İşbu alanlar doldurulmadan teknik olarak sahne profilleri yayınlanmak üzere onaya gönderilememektedir. İlgili kısımların zorunlu kılınmasının sebebi müşteri nezdinde karara etki eden en önemli değişkenlerin başında gelmeleridir.

İşleyiş


Sahne profilime bir teklif talebi yapıldı. Şimdi ne yapmam gerekiyor?

Sanatçı olarak size gelen bir teklife 24 saat içinde yanıt vermeniz gerekir. Teklif geldiği zaman iyisahne.com profilinizdeki email adresine ve cep telefonuna bilgilendirici bir email gönderilir. Haberi aldıktan sonra iyisahne.com'a giriş yapıp, hesabım sayfasından teklif talebine yanıt verebilirsiniz.

Sanatçı olarak sahne profilime yapılan bir teklif talebine yanıt vermek için ne kadar vaktim var?

Sahne profili sahipleri kendilerine gelen teklif taleplerini en geç 24 saat içinde yanıt vermek zorundadırlar. Yoksa teklif geri çevrilmiş kabul edilir ve talep eden müşteriye müsait olmadığınız bildirilmiş olur. 24 saatten daha kısa süre içerisinde yanıt vermek hem müşteri hem kullanıcıları memnun edecek hem de sizin daha olumlu yorumlar almanıza zemin hazırlayacaktır.

Sanatçı olarak sahne profilime yapılan bir teklif talebine nasıl ve ne şekilde yanıt verebilirim?

Sahne profili sahipleri kendilerine gelen teklif taleplerini 3 farklı şekilde yanıtlayabilir. Yeterli bilgi sahibi olduğunu düşünyorsa doğrudan teklif talebini kabul edip teklif verebilir, teklif talebinin kendisi için uygun olmadığını düşünüyorsa 'uygun olmadığımı bildir' seçeneği üzerinden teklifi geri çevirebilir ya da yeterli veri olmadığını düşünüyorsa hemen hemen her konuda mutabakata varmak adına karşılıklı mesajlaşma başlatabilir. Bahsi geçen seçeneklerin herhangi birini işaretlemesi, sistem tarafından teorik olarak yanıt verdiği anlamına gelir.

Teklif vermek için gerekli değişkenleri nasıl elde edeceğim?

Etkinlik türü, etkinlik tarihi, hizmet tanımı / kategori, tahmini davetli sayısı, etkinliğin gerçekleşeceği adres, performans süresi, performans başlangıç saati, ses ve ışık sistemi talebi, mekan adı, mekan tipi, diğer etkinlik detayları dahil olmak üzere teklif vermek için gerekli olduğu düşünülen tüm değişkenler müşteri tarafından teklif talebine dahil edilecektir. Eğer sağlanan bilginin yeterli olduğunu düşünyorsanız talebi onaylayıp doğrudan teklif verebilir; yeterli olduğunu düşünmüyorsanız mesajlaşmak suretiyle gerekli tüm soruları yönelterek karşılıklı mutabakata varabilirsiniz.

Teklifimin kabul edildiğini nasıl anlayacağım?

Sizi “Teklifiniz onaylandı” konulu bir mail ile bilgilendireceğiz, aynı zamanda SMS göndereceğiz. Ayrıca tekliflerim sayfasından tüm detayları takip edebilirsiniz.

Teklifim kabul edildi. Şimdi ne olacak, hizmet bedelim ne zaman hesabıma yatırılacak?

Teklifiniz kabul edildiyse, müşteri hizmet bedelini havuz hesaba yatırmış demektir. Hizmet bedeli, İyi Sahne tarafından yönetilen finansal aracı kurum ve/veya banka nezdindeki havuz hesaba transfer edilir edilmez, hizmet bedelinin havuz hesaba yatırıldığı sanatçıya bildirilir. Hizmet bedeli, hizmetin ifa edilmesine kadar havuz hesapta bekler. Müşteri, performansın icra edilişini takiben 24 saat içinde siteye giriş yapıp herhangi bir şikayet bildiriminde bulunmazsa, hizmetin yapıldığını onaylanmış sayılır ve hizmet bedelinin sanatçının banka hesabına transferi için süreç başlatılmış olur.

Etkinlik sahibi mesajıma cevap vermedi, ne yapmalıyım?

Mesaj gönderdiğiniz sırada müşteri interneti kullanmıyor olabilir. Müşteri mesajınızı okuduğunda size yanıt verecektir. Gönderdiğiniz mesaj müşteriye hem sms hem mail bildirimi şeklinde iletilmektedir.

Rezervasyon onayını takiben müşteriye nasıl ulaşabilirim?

Müşterinin adı soyadı/ünvanı, adresi, telefon numarası, e-posta adresi ödeme döngüsü içerisinde havuz hesaba brüt hizmet bedeli yatırıldığı an itibariyle sizinle e-posta üzerinden paylaşılacaktır. Ayrıca hesabınıza giriş yapıp 'Mesafeli Satış Sözleşmesi' linkine tıklayarak söz konusu bilgileri elde edebilirsiniz.

Etkinlik günü müşteri ile nasıl iletişim kuracağım?

Rezervasyon onayı yapılıp, güvenli ödeme döngüsündeki havuz hesaba transfer gerçekleştikten hemen sonra iyisahne.com hem müşteriye hem sanatçıya birbirlerinin iletişim bilgilerini gönderir. Bu noktada müşteri ve sanatçı birbirleriyle görüşüp etkinlik günü gibi detayları sonuca kavuşturmalıdırlar.

Ücret/Vergi


Teklif bedelleri net bedeller midir? Teklifim kabul edildiğinde herhangi bir kesinti yapılacak mı?

Teklif içerisinde belirtilen bedeller brüt hizmet bedelleri olup, gün sonunda müşterinin cebinden çıkan toplam bedeli niteler. Söz konusu brüt bedel içerisinde iyisahne.com hizmet komisyonu da mevcut olup, ilgili kesinti havuz hesapta yapıldıktan sonra geri kalan bedel doğrudan hesabınızda tanımlı banka hesabınıza transfer edilecektir. Detaylı bilgi için Kullanıcı ve Gizlilik Sözleşmesine bakabilirsiniz.

İfa ettiğim hizmetin bedeli ne zaman hesabıma aktarılacak?

Etkinlik tarihten itibaren etkinlik sahibinin/müşterinin hizmeti onaylaması için 24 saat süresi vardır. Müşteri hizmetin ifa edilmiş olduğunu onayladıktan sonra onay işlemini takip eden hafta hizmet bedeli hesabınıza aktarılır.

İyi Sahne kimlere fatura keser?

İyi Sahne, verdiği hizmet karşılığında hak ettiği hizmet komisyonu için sadece sanatçılara fatura keser. Hizmet komisyonu için kesilen faturalar düzenli olarak sanatçılara hesap oluştururken verdikleri fatura adreslerine gönderilir. Sitede ifşa edilen hizmetlerin satın alınması durumunda hazırlanması gereken belgeler tamamen hizmeti sağlayan sanatçılar tarafından oluşturulmalıdır.

IBAN nedir? Banka hesabımı nasıl tanımlayabilirim?

IBAN, Uluslararası Banka Hesap Numarası'nın kısaltılmış halidir. iyisahne.com hizmet sağlayıcı sanatçıların hesabını oluştururken IBAN bilgilerini girmelerini iş modeli gereği zorunlu kılmaktadır. Söz konusu IBAN bilgileri başarıyla gerçekleşen her işlem sonrası vaad edilen hizmet karşılığı hak edilen bedelin aktarımın yapılması için kullanılacaktır. Banka bilgilerinizi, Hesap sayfanızdaki Banka hesabı tanımla/güncelle linkinden sisteme tanımlayabilirsiniz.

iyisahne.com Hizmet Komisyonu nedir?

iyisahne.com hizmet komisyonu, başarıyla gerçekleşen her işlemden alınan iyisahne hizmet bedelidir. Hizmet komisyonu sanatçıdan alınır. Sahne profili dahili belirtilen belge durumunun değişmesi, hizmet komisyonu oranında farklılığa sebep olmaz. Detaylı bilgi için lütfen Kullanıcı ve Gizlilik Sözleşmesi'ne bakınız. Konu hakkında iletişim kurmak isterseniz doğrudan topluluk ilişkileri ekibimizde iletişime geçebilirsiniz.

Serbest çalışan sanatçıyım. iyisahne.com benim adıma belge (fatura, vb...) düzenleyebilir mi?

Üyelik sözleşmelerinde de duyurulduğu üzere iyisahne.com 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında Aracı Hizmet Sağlayıcı sıfatına haiz bir yer sağlayıcıdır ve sanatçıların kazançlarının yasal olarak iyisahne.com tarafından beyan edilmesi mümkün değildir. iyisahne.com'dan ve/veya piyasa tabir edilen işlerden mesleki uzmanlığı doğrultusunda gelir elde eden sanatçıların vergi yükümlülükleri ile ilgili bir mali müşavire danışması tavsiye edilir.

Serbest çalışan sanatçıyım, fatura kesmek zorunda mıyım?

Teklifi onaylanan sanatçı brüt hizmet bedeli tutarında fatura kesmeli ya da serbest meslek makbuzu hazırlamalıdır. Sanatçının fatura kesememesi ya da serbest meslek makbuzu düzenleyememesi durumunda müşteri gider pusulası düzenleyebilir.

Serbest çalışan sanatçıyım, vergi sorumluluklarım nelerdir?

Serbest çalışan ve iyisahne.com'dan düzenli kazanç elde eden sanatçıların vergi sorumlulukları: Türkiye Cumhuriyeti vergi kanunlarına göre serbest meslek faaliyetinden sürekli olarak elde edilen kazançlar dolayısıyla vergi mükellefiyeti açtırılması ve aylık katma değer vergisi, gelir geçici vergi, yıllık gelir vergisi gibi beyannamelerin verilmesi yasal zorunluluktur. Arizi olarak elde edilen ticari ve mesleki kazançların 2014 yılı için yıllık 21.000 TL’lik vergi istisnası bulunmaktadır. Ancak faaliyetin devamlı olarak icra edilmesi hali söz konusu ise bu tutarla bağlı olmaksızın mükellefiyet açılması gerekecektir. Vergi hukuku uygulamalarında bir yılda birden fazla yapılan işlemlerin süreklilik taşıdığı kabul edilebilmektedir. Sürekli olarak gelir elde eden sanatçıların vergi hukukuna göre düzenli gelir elde ettikleri kabul edilebileceğinden, cezalı durumlara düşmemek adına vergi kanunlarına göre sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Kullanıcı ve Gizlilik Sözleşmesi ve Mesafeli Satış Sözleşmesi'nde de duyurulduğu üzere iyisahne.com bir yer sağlayıcıdır ve sanatçılara sadece verdiği hizmetin karşılığı olan hizmet komisyonu faturasını düzenlemektedir. Devamlı şekilde gelir elde eden sanatçıların kişisel kazançlarının yasal olarak iyisahne.com tarafından beyan edilmesi mümkün değildir. iyisahne.com'dan düzenli gelir elde eden sanatçıların vergi yükümlülükleri ile ilgili bir mali müşavire danışması tavsiye edilir.

Belge Durumu olarak 'fatura kesebilirim' seçeneğini işaretlediysem, girdiğim teklif bedelinin icmali nasıl olacak?

Mali mevzuat doğrultusunda, fatura üzerinde hizmet bedeli, KDV, toplam bedel (KDV dahil) haneleri olmak zorundadır. İşbu sebepten ileri gelir şekilde bahsi geçen değişkenler doğrudan 'Mesafeli Satış Sözleşmesi'ne işlenecektir. Toplam bedel (KDV dahil) hanesi sanatçının müşteriye verdiği brüt teklif bedeli olup, baz alınarak geri kalan hanelerin hesaplanıp mesafeli satış sözleşmesine işlenmesine temel teşkil edecektir. 'Toplam bedel (KDV Dahil)' gün sonunda müşterinin cebinden çıkacak toplam bedeli nitelemektedir. Teklif bedelinin icmali ektedir. Konuyla ilgili sorularınız için bize destek@iyisahne.com mail adresinden veya 0212 243 24 94 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Sanatçının girdiği teklif bedelinin icmali genel itibariyle ekteki gibi olacaktır. Hizmet Bedeli: KDV: Toplam Bedel (KDV DAHİL): [Sanatçının girdiği teklif bedeli]

Belge Durumu olarak 'serbest meslek makbuzu' hazırlayabilirim seçeneğini işaretlediysem, girdiği teklif bedelinin icmali nasıl olacak?

üzerinden KDV, toplam alınan, toplam hizmet bedeli (KDV dahil) haneleri olmak zorundadır. İşbu sebepten ileri gelir şekilde bahsi geçen değişkenler doğrudan 'Mesafeli Satış Sözleşmesi'ne işlenecektir. 'Toplam Hizmet Bedeli (KDV Dahil)' hanesi sanatçının müşteriye verdiği brüt teklif bedeli olup, baz alınarak geri kalan hanelerin hesaplanıp mesafeli satış sözleşmesine işlenmesine temel teşkil edecektir. 'Toplam Hizmet Bedeli (KDV Dahil)' gün sonunda müşterinin cebinden çıkacak toplam bedeli nitelemektedir. Teklif bedelinin icmali ektedir. Konuyla ilgili sorularınız için bize destek@iyisahne.com mail adresinden veya 0212 243 24 94 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Sanatçının girdiği teklif bedelinin icmali genel itibariyle ekteki gibi olacaktır. Brüt Ücret: Stopaj: Net Ücret: Brüt Üzerinden KDV: Toplam Alınan: Toplam Hizmet Bedeli (KDV Dahil): [Sanatçının girdiği teklif bedeli]

Belge Durumu olarak 'gider pusulası' hazırlayabilirim seçeneğini işaretlediysem, girdiği teklif bedelinin icmali nasıl olacak?

Mali mevzuat doğrultusunda, serbest meslek makbuzu üzerinde toplam hizmet bedeli, stopaj, ödenecek net tutar haneleri olmak zorundadır. İşbu sebepten ileri gelir şekilde bahsi geçen değişkenler doğrudan 'Mesafeli Satış Sözleşmesi'ne işlenecektir. 'Toplam hizmet bedeli' hanesi sanatçının müşteriye verdiği brüt teklif bedeli olup, baz alınarak geri kalan hanelerin hesaplanıp mesafeli satış sözleşmesine işlenmesine temel teşkil edecektir. 'Toplam hizmet bedeli' gün sonunda müşterinin cebinden çıkacak toplam bedeli nitelemektedir. Teklif bedelinin icmali ektedir. Konuyla ilgili sorularınız için bize destek@iyisahne.com mail adresinden veya 0212 243 24 94 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Sanatçının girdiği teklif bedelinin icmali genel itibariyle ekteki gibi olacaktır. Toplam Hizmet Bedeli: [Sanatçının girdiği teklif bedeli] Stopaj: Ödenecek Net Tutar:

Belge Durumu olarak 'belirtmek istemiyorum' seçeneğini işaretlediysem, girdiği teklif bedelinin icmali nasıl olacak?

Belge durumu seçiminde 'belirtmek istemiyorum' opsiyonunu işaretlediyseniz mutlaka müşteri ile konu hakkında mutabakata varmanız gerekmektedir. Belge durumu seçiminde 'belirtmek istemiyorum' opsiyonunu işaretleyen sanatçı için mesafeli satış sözleşmesi fatura düzenlenecek şekilde yapılandırılır ve müşteri ile mutabakata varılmadığı koşullarda sanatçı fatura keseceğini beyan etmiş kabul edilir. Konuyla ilgili sorularınız için bize destek@iyisahne.com mail adresinden veya 0212 243 24 94 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Müşterinin birey ya da kurum olması belge durumuna etki ediyor mu?

Müşteri'nin gerçek yada tüzel kişi olması fark etmeksizin sanatçının müşteriye fatura kesmesi durumunda teklif dahili belirtilen bedel KDV dahil olarak kesilir. Sanatçının müşteriye serbest meslek makbuzu düzenlemesi durumunda, müşteri tüzel kişi ise stopaj bedelini yüklenmekle mükelleftir. Sanatçının fatura ve serbest meslek makbuzu düzenleyemediği durumlarda, sanatçıya gider pusulası imzalatılmalı ve hizmet bedelinden doğan stopaj bedeli müşteri tarafından yüklenilmelidir. (Gider pusulası mali mevzuat doğrultusunda sadece tüzel kişiliğe haiz müşteriler tarafından hazırlanabilir.) Detaylı bilgi için mali müşavirinize danışmanızı tavsiye ediyoruz.

iyisahne.com adresli web sitesi aracılığıyla ile elde edilen kazançların vergilendirilmesi hususunda sorumluluk kimdedir?

Müşteriler ve sanatçılar dahil olmak üzere tüm kullanıcılar, www.iyisahne.com adresli web sitesi aracılığı ile yürüteceği alışverişin ve/veya elde edeceği kazançların vergilendirilmesi hususunda tüm sorumluluğun yalnızca kendisine ait olduğunu kabul ve taahhüt eder.

İptal


Teklif talebini takiben verdiğim teklifi geri çekebilir miyim?

Müşterinin teklif talebi üzerine sanatçı tarafından verilen teklif geçerlilik süresi boyunca geri çekilemez. Sanatçının vermiş olduğu teklif, teklifin verildiği andan itibaren 72 saat boyunca geçerlidir. Söz konusu teklif geçerlilik süresi boyunca İyi Sahne sistemi üzerinden teklife konu olan hizmetin zaman aralığı geçici olarak bloke hale gelecek ve teklif geçerlilik süresi dolana kadar diğer potansiyel tekliflere bu tarihler özelinde kapalı olacaktır.

Sanatçı olarak onaylanmış bir teklifi iptal edebilir miyim?

Rezervasyonu iptal edebilir miyim? iyisahne.com kural ve politikaları doğrultusunda, sanatçılar verilen bir teklifi mücbir sebepler haricinde teklif geçerlilik süresi boyunca geri çekemezler. Onaylanmış yani ödemesi havuz hesaba yapılmış bir rezervasyon mücbir sebepler haricinde sanatçı tarafından iptal edilemez.

Müşteriler için iptal koşulları nelerdir?

İyi sahne, sanatçıların hem sanatçı hem de müşteriyi eşit derecede koruyan dört standart iptal politikası arasından (Esnek, Orta, Katı ve Çok Katı) bir seçim yapmasını sağlar. Sitemizdeki her sahne profilinde ve rezervasyonda iptal politikası açıkça belirtilecektir. Müşteriler etkinlik planlarına bakıp ilgili rezervasyondaki 'İptal' düğmesini tıklatarak kural ve politikalara uymak kaydıyla iptal koşulları uyarınca rezervasyonları iptal edebilirler.

Esnek, Orta, Katı, Çok Katı iptal koşulları işleyişi nasıldır?

i.Esnek: Etkinlikten 1 gün öncesine kadar İyi Sahne hizmet komisyonu hariç tam para iadesi Etkinlikten 1 gün öncesine kadar İyi Sahne hizmet komisyonu hariç tam para iadesi gerçekleşir. iyisahne hizmet komisyonu iade edilmez. Gerekirse iyisahne tüm anlaşmazlıklarda aracılık yapar ve son kararı verir. Müşteri, iptal onay sayfasındaki iptal düğmesini tıklattığında rezervasyon resmen iptal edilir. İptal opsiyonu kullanıldığında normal şartlar altında sanatçının sorumluluğunda olan iyisahne hizmet komisyonu müşteriden tahsil edilmiş olur. ii.Orta: Etkinlikten 7 gün öncesine kadar İyi Sahne hizmet komisyonu hariç tam para iadesi Etkinlikten 7 gün öncesine kadar İyi Sahne hizmet komisyonu hariç tam para iadesi gerçekleşir. iyisahne hizmet komisyonu iade edilmez. Gerekirse iyisahne tüm anlaşmazlıklarda aracılık yapar ve son kararı verir. Müşteri, iptal onay sayfasındaki iptal düğmesini tıklattığında rezervasyon resmen iptal edilir. İptal opsiyonu kullanıldığında normal şartlar altında sanatçının sorumluluğunda olan iyisahne hizmet komisyonu müşteriden tahsil edilmiş olur. iii.Katı: Etkinlikten 14 gün öncesine kadar İyi Sahne hizmet komisyonu hariç tam para iadesi Etkinlikten 14 gün öncesine kadar İyi Sahne hizmet komisyonu hariç tam para iadesi gerçekleşir. iyisahne hizmet komisyonu iade edilmez. Gerekirse iyisahne tüm anlaşmazlıklarda aracılık yapar ve son kararı verir. Müşteri, iptal onay sayfasındaki iptal düğmesini tıklattığında rezervasyon resmen iptal edilir. İptal opsiyonu kullanıldığında normal şartlar altında sanatçının sorumluluğunda olan iyisahne hizmet komisyonu müşteriden tahsil edilmiş olur. iv.Çok Katı: Etkinlikten 28 gün öncesine kadar İyi Sahne hizmet komisyonu hariç tam para iadesi Etkinlikten 28 gün öncesine kadar İyi Sahne hizmet komisyonu hariç tam para iadesi gerçekleşir. iyisahne hizmet komisyonu iade edilmez. Gerekirse iyisahne tüm anlaşmazlıklarda aracılık yapar ve son kararı verir. Müşteri, iptal onay sayfasındaki iptal düğmesini tıklattığında rezervasyon resmen iptal edilir. İptal opsiyonu kullanıldığında normal şartlar altında sanatçının sorumluluğunda olan iyisahne hizmet komisyonu müşteriden tahsil edilmiş olur.

Etkinlik sahibinin cayma hakkı var mı?

Tüketici; yürürlükte olan kanunlar nezdinde hizmet satışına ilişkin mesafeli sözleşmelerde, sözleşmenin kurulduğu tarihten itibaren 14 gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin hizmet alımını reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar hizmeti sunan sanatçıya aittir.

Müşteri hizmetin ifa edilişini takiben cayma hakkını kullanabilir mi?

Tüketici hizmetin ifa edilişini takiben cayma hakkı kullanılamaz.

Müşteri ile anlaşmazlık durumunda ne olacak?

Müşteri ile sanatçı arasında akdedilen mesafeli satış sözleşmesi uyarınca, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar il veya ilçe Tüketici Hakem Heyetleri ile sanatçının yerleşim yerindeki Tüketici Mahkemeleri her türlü anlaşmazlık durumunda yetkilidir. Çözümlenemeyen bir durum oluştuğunda İyi sahne havuz hesapta bekleyen hizmet bedelini dondurmaya yetkilidir.

Müşteri hizmetin ifa edildiğini onaylamak zorunda mı?

Hizmetin ifa edildiği tarihten itibaren 24 saat içerisinde müşteri herhangi bir şikayet bildiriminde bulunmazsa, 24 saatlik bekleme sürecinin bitişiyle birlikte hizmet doğrudan onaylanmış sayılır.

Müşteri hizmetin ifa edilişini takiben şikayet bildiriminde bulunursa ne olacak?

Müşteri ve sanatçının hakkını eş zamanlı koruyabilmek için İyi Sahne, hizmet sunumu ardından 24 saat içerisinde herhangi bir müşteri şikayeti alırsa yapacağı tetkikler sonuçlanana kadar ödemeyi havuz hesapta dondurur. Kullanıcı ile sanatçı arasında yaşanabilecek anlaşmazlıkların devamı durumunda İyi Sahne, taraflar bir uzlaşmaya varana veya mahkeme/hakem heyeti kararı alınana kadar hizmet bedelini güvenli hesapta bloke etme hakkına sahiptir.

Genel


iyisahne.com ile ilgili öneri ve isteklerimi nasıl iletirim?

Alt bantta(footer) yer alan “İletişime Geçin” bağlantısından öneri ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz. Sitemizi geliştirmek üzere gelecek yeni fikirlere her zaman açığız.

İyi Sahne'den yardım almak için ne yapmalıyım?

Kaliteli ve hızlı hizmet İyi Sahne politikaları gereği bir mecburiyettir. Müşteri ilişkileri ekibine sitenin sağ alt köşesinde bulunan mesajlaşma arayüzünden, iletişim sayfasında bulunan form vasıtasıyla, çağrı merkezinden ya da doğrudan e-posta ile ulaşabilirsiniz. Hafta içi her gün mesai saatlerinde hizmet veren müşteri ilişkileri ekibiyle ile her an mesaj yoluyla irtibat kurabilir, yardım sayfalarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Etik/Ahlaki/Hukuki olmayan içerik barındıran sahne profillerini nasıl şikayet ederim?

Bu konudaki şikayet ve uyarılarınızı sitede yer alan iletişim bölümünden veya sahne profilleri dahili yer alan “şikayet bildir” linkine tıklayarak bize ulaştırabilirsiniz. Şikayetinizi inceleyerek gerekli aksiyonları alacağımızdan emin olabilirsiniz.

Potansiyel etkinlik sahibi site dışında çalışmamı teklif ederse ne yapmalıyım?

Bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Ödeme Döngüsü süresince potansiyel müşteri ile tüm yazışmaların site üzerinden yapılmasını özellikle tavsiye ediyoruz. Aksi halde İyi Sahne'nin oluşturmuş olduğu altyapıda yararlanamadığınız için fikri ve maddi haklarınızı koruyamamış olursunuz. Güvenilir temeller üzerinde kurulu topluluğumuzun doğrudan katkınızla şekillenebilmesine olanak tanımanız sanat/performans profesyonellerinin sahip olduğu sıkıntıların çözümüne yönelik yarar sağlamanız anlamına gelir.

Müşteri bana hakaret içerikli mesajlar atarsa veya kötü davranırsa ne yapmalıyım?

Problemi anlatan ve hakaret içeren yazışmaları içeren bir maille bize başvurmanızı öneriyoruz. Konuyu çözmek üzere harekete geçeceğimizden emin olabilirsiniz.

Müşteri değerlendirme ya da yorum yaptığında nasıl haberim olacak?

Etkinliği takiben müşteri tarafından bir yorum yapıldığında sizi bir e-posta ve SMS ile bilgilendireceğiz.

Müşteri ile nasıl iletişim kurabilirim?

Müşteri ile doğrudan hesabınızda var olan mesajlaşma arayüzü üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Mesajınız müşteriye iletilecek ve mesaj gönderdiğinize dair bir email ve/veya SMS gönderilecektir.

Sanatçı olarak Kullanıcı ve Gizlilik Sözleşmesini onaylamak zorunda mıyım?

Sanatçı olarak sizler de teorik olarak kullanıcılarsınız. Kullanıcı ve Gizlilik Sözleşmesi hem müşteriler hem sanatçılar düşünülerek hazırlanmış olup, üye olmak için üyelik sırasında bahsi geçen sözleşmenin onaylanması gerekmektedir.

Sahne profillerimi pasifleştirebilir miyim?

Siteye giriş yaptıktan sonra hesabım sayfasının içerisinde bulunan sahne profillerim kısmına girdiğinizde aktif olan tüm profillerinizin listelendiğini göreceksiniz. Herhangi bir sahne profilinin üzerine geldiğinizde profili pasifleştirmek için gerekli butonun belirdiğini göreceksiniz.

Birden fazla sahne profilim var. Teklif talebini istediğim sahne profili üzerinden yanıtlayabilir miyim?

Hayır. Gönderilen teklif talepleri sadece belirtilen sahne profili için olup aynı hesap tarafından yönetilen diğer sahne profilleriyle organik bir bağ bulundurmamaktadır. Sanatçı sahne profilindeki vaad edilen hizmeti ifa etmekle yükümlüdür.

Müşteri ile yazışmalarım iyisahne.com tarafından izlenebiliyor mu?

Kullanıcı, üye olurken elektronik olarak onayladığı Kullanıcı ve Gizlilik sözleşmesine taraf olmakla, İyi Sahne'nin site aracılığıyla kullanıcılar arasında gerçekleşen her türlü iletişimi ve bunların içeriğini izleyebileceğini, işleyebileceğini ve bu içeriğe ilişkin kayıtları yasal mevzuat gereği en az 3 yıl süreyle tutabileceğini, saklayabileceğini ve mevzuat kapsamında gerektiğinde ilgililere verebileceğini kabul etmiştir.

Kullanıcı profillerinde müşterinin telefon numarası neden yazmıyor?

Hizmet alımlarınızın Güvenli Ödeme Döngüsü güvencesinde gerçekleşebilmesi için müşterilerin irtibat bilgilerini döngü tamamlanmadan sanatçılara iletmiyoruz. Müşterilere mesaj yoluyla ulaşarak merak ettiğiniz konularda soru sorabilirsiniz. Döngü tamamlandıktan sonra size gönderilen rezervasyon onayı iletisinden ya da hesabım sayfanızdaki Mesafeli Satış Sözleşmesi linkinden müşterinin irtibat bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Müşteri mesajıma yanıt vermedi, ne yapmalıyım?

Mesaj gönderdiğiniz sırada müşteri interneti kullanmıyor olabilir. Bu nedenle müşterilerin size yanıt vermesi gecikebilir. Müşteriler mesajınızı okuduğunda size yanıt verecektir. Mesaj gönderildiğinde müşteriye hem e-mail hem SMS üzerinden bir bildirim gönderilmektedir.

Sanatçı olarak potansiyel müşterilere neden telefon edemem veya direkt email yoluyla haberleşemem?

iyisahne.com rezervasyon onaylanana kadar sanatçılarla potansiyel müşteriler arasındaki bütün iletişimin sadece site üzerinden yapılmasını tavsiye eder. Bunun nedeni bireylerin kimlik bilgilerinin gizliliğini koruyabilmek, topluluk iletişimini ve müşteri ilişkilerini en iyi şekilde yürütebilmek, sistem bütünlüğünü koruyabilmek ve iyi sahne Kullanıcı ve Gizlilik Sözleşmesine uygunluğu sağlayabilmek içindir. Sistem üzerinden yapılan iletişim, sahne profili oluşturan sanatçı ile müşteri arasındaki ilişkiyi daha güvenli tuttuğu gibi teklif talebi sonrasında alınacak teklif ve yapılacak ödeme işlemlerinin de daha kolay, hızlı, avantajlı ve emniyetli olmasına fırsat verir. Rezervasyon onaylanıp, hizmet bedeli havuz hesaba yatırılmadan evvel site üzerinden yapılan iletişimlerde müşteri ve sanatçılar birbirlerine iletişim bilgilerini veremezler. Bu tür içerik barındıran mesajlar sistem tarafından elenirler.

Sanatçı ulaşım masrafları kime ait?

Aksi alıcı ile satıcı arasında geçen yazışmalarda mutabakata bağlanmadıysa iyisahne.com dahili gerçekleşen işlemlerde ulaşım masrafları sanatçının sorumluluğundadır. İyi Sahne ulaşım, lojistik, vb... ihtiyaçların rezervasyon onayından evvel mutlaka mutabakata bağlanmasını tavsiye eder.

Almış olduğum yoruma cevap verebilir miyim?

Yorum ve değerlendirme sistemi dahilinde müşteriler sanatçı için sanatçılar ise müşteri için yorum bırakabilirler. Sanatçıların sahne profilleri olduğu gibi müşterilerinde kullanıcı profilleri vardır ve halka açık bir biçimde görüntülenebilir.

Hangi durumlarda sahne profilim için yapılan yorum ve değerlendirme silinebilir?

Kullanıcılara yapılan değerlendirme ve yorumlar, daha sonra kullanıcılar tarafından değiştirilemez ve silinemez. Verilen yorum, tüm kullanıcılar tarafından görülebilecek şekilde iyisahne kayıtlarına geçer. Kullanıcılar, verdikleri yorumlardan, her türlü hukuki zeminde yorum sahibi sıfatıyla sorumludur. Aşağıda tanımlanan şekilde yazılmış yorumlar, yorum hakkının kötüye kullanıldığı için kaldırılabilir. Bu şartlar haricindeki yorumlar kaldırılmaz. i. Dava konusu olan bir yorumun iftira, karalama, onur kırıcı ve yasadışı olduğu yönünde bir mahkeme kararının sunulması. ii. Küfür, müstehcen sözler ve ırkçı ifadeler içeren yorumlar yalancı, sahtekar, üçkağıtçı gibi kışkırtıcı ve tahrik edici bir dil kullanılmamalıdır.


ya da
ya da