iyisahne
PREMİUM
select_all
Ne Planlıyorsun?
location_city
Şehir
stars
Ne Arıyorsun?
  • Topluluk
  • DJ
  • Enstrumanist
  • Vokalist/Şarkıcı
  • Topluluk

  • DJ

  • Enstrümanist

  • Vokalist/Şarkıcı

stars
Akım/Stil/Tür
monetization_on
Fiyat Aralığı
Fonza Trio Karşılama, Açılış, Lansman Ekibi
İSTANBUL

Fonza Trio Karşılama, Açılış, Lansman Ekibi

Kulaktan Kalbe Giden Tını
400 - 1200 arası
3 lü | Trio | Üçlü
MET Orkestrası
İSTANBUL

MET Orkestrası

1500 - 3750 arası
Düğün Grubu | Düğün Orkestrası
Akın Eldes "Tek Başına"
İSTANBUL

Akın Eldes "Tek Başına"

Tek Kişilik Orkestra
1000 - 2700 arası
Elektro Gitar
Bir Çift Kumru ve Orkestrası
İSTANBUL

Bir Çift Kumru ve Orkestrası

3500 - 6650 arası
Düğün Grubu | Düğün Orkestrası
Güneş Özgeç Elektro Keman Şov
İSTANBUL

Güneş Özgeç Elektro Keman Şov

Elektro Keman Şov / Electric Violin Show
3000 - 5000 arası
Keman
DJ Berk Pamukatan
İSTANBUL

DJ Berk Pamukatan

Kaliteli Müziğin Adresi
400 - 1000 arası
Düğün DJ
ATİLLA ŞİMŞEK ORKESTRASI
İSTANBUL

ATİLLA ŞİMŞEK ORKESTRASI

KALITELI MÜZİK
4000 - 7600 arası
Orkestra
Grup Sempre
İSTANBUL

Grup Sempre

Eğlencenin adı,müziğin tadı...
6000 - 10750 arası
Düğün Grubu | Düğün Orkestrası
DJ COŞKUN GÜRSEL
İSTANBUL

DJ COŞKUN GÜRSEL

KALİTELİ MÜZİK
1000 - 2700 arası
Düğün DJ
Ladies Trio
İSTANBUL

Ladies Trio

for Wedding & Event Music
1200 - 2700 arası
3 lü | Trio | Üçlü
Bir Çift Kumru
İSTANBUL

Bir Çift Kumru

2 kişi 6 enstrüman
2000 - 4400 arası
2 li | Duo | İkili
Bando  Project Orkestranbul By Gökhan Uğurlu
İSTANBUL

Bando Project Orkestranbul By Gökhan Uğurlu

Sıradışı Eğlenceler Bizim Sahnemizden Geçiyor
1500 - 3750 arası
Bando
Orkestranbul Trio Project
İSTANBUL

Orkestranbul Trio Project

Orkestranbul Trio Project By Gökhan Uğurlu
660 - 1980 arası
3 lü | Trio | Üçlü
The Oz Band
MUĞLA

The Oz Band

Eğlence adına herşey
3000 - 5700 arası
Cover Grubu
Aslıhan Parlak
İSTANBUL

Aslıhan Parlak

Davet, karşılama performansı
500 - 1500 arası
Viyolonsel/Çello
Zeynep Demirkan Trio
MUĞLA

Zeynep Demirkan Trio

1200 - 3000 arası
3 lü | Trio | Üçlü
Pınar Üstüntanır
BURSA

Pınar Üstüntanır

Keman / Elektro Keman
500 - 1500 arası
Keman
Unicorn Orkestra
İSTANBUL

Unicorn Orkestra

içinizdeki eğlenceyi ortaya çıkarıyoruz.
2000 - 3500 arası
Düğün Grubu | Düğün Orkestrası
Sahte Rakı
İSTANBUL

Sahte Rakı

Rock'n Roll Blues Band
4500 - 6000 arası
Jazz/Blues Grubu
ŞATO TRİO KARŞILAMA
ANKARA

ŞATO TRİO KARŞILAMA

ŞATO TRİO OF ANKARA
600 - 1800 arası
3 lü | Trio | Üçlü
ALPER DEMİR ORKESTRASI
İSTANBUL

ALPER DEMİR ORKESTRASI

KALİTE TESADÜF DEĞİLDİR...
2500 - 5000 arası
Düğün Grubu | Düğün Orkestrası

1970 Dönem Müziği Popüler Müzik Tarzları

1970'li yılların popülerleşen müzik türü Punk, Rock, Pop Müzik, Metal ve Disko Müzik HipHop/Rap'tir. Bu müzik türleri ile ilgili detaylı bilgiler yazımızda bulunabilir.

1970’lerde teknolojide tam bir elektronik dönemi yaşanıyordu. IBM ilk flopy diski üretmiş, videokaset recorderlar icat edilmişti. Müzik piyasası için devrim niteliğinde olan bu gelişmeler beraberinde müziğin kalitesini de arttırdı.

Birbirine karşıtlığında en önemli örneklerinin görüldüğü bu yıllarda; Motörhead, Iron Maiden, Saxon, Raven, Judas Priest,Angel Witch, Tank, Demon , Blitzkrieg, Tygers Of Pan Tang, Girlschool, Witchfinder General, Hollow Ground gibi gruplar İngiliz müzik piyasasındaki Punk müziğine karşı yeni bir müzik akımını dünya ile tanıştırdılar.New Wave of British Heavy Metal adı verilen bu akım müzikal altyapı olarak melodik vokaller, gürültülü rifler, yıkıcı davullarla Heavy Metal’e yeni bir boyut getirmiştir. Bu sayede Speed ve Thrash Metal gibi türlerin ortaya çıkışında da önemli bir rol oynadı.

1970′lerin ortasında patlak veren disko ise tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına aldı. Disko sanatçıları bir yandan şarkılarını oluştururken bir yandan disko müzik zirveye ulaşıyordu. Disko müzik 1970′lerde boy gösteriyor ve seviliyordu. 1977 yılında New York’ta kapılarını açan Studio54, disko döneminin miladı oldu. Studio 54 aynı zamanda zevk düşkünlerinin vazgeçilmezi haline geldi.

1970′lerin sonlarında Fransız şarkıcı Patrick Hernandez daha çok pop müzikle uğraşırken Born to be Alive adlı parçasıyla disko müzik tarihinin en büyük katkılarından birini yapmıştı

Hip hop ise 1970'li yılların sonunda Amerika'da kötü koşullarda ve azınlık olarak yaşayan zencilerin gündemden uzaklaşmak ve eğlenmek için oluşturduğu bir kültür ve yaşam tarzıdır.70’lerin sonunda kültürel altyapısını tamamlayan ve bir sosyal kimlik olarak ortaya çıktığında Amerika’yı baştan aşağı kasıp kavuran hip hop, kelime olarak: kalça atmak-kalça sektirmek anlamına geliyor. Kelime olarak bu kadar basit bir anlamı olan hiphop’ın Amerika’yı aşıp bütün bir dünyayı etkisi altına almasının altında yatan neden kelime anlamı değil; yaşama karşı takındığı tavırdan kaynaklanıyor.

Bütün dünyada yaşanan ekonomik darboğaz nedeniyle, Amerika’nın bir çıkış olarak bulduğu ve ‘üfürükçü ekonomi’ olarak adlandırılan, emeğin hiçbir değerinin olmadığı, paranın para getirdiği dönemde yüz-binlerce insanın işten atılması, beyaz alt-orta sınıftan çok, gettolarda yaşayan siyahları vurdu. İşte tam da bu anda siyah gettolarda hip hop kültürünün taşıyıcı unsurları bir kurtuluş reçetesi gibi belirmeye başladı: graffiti, break dance, dj’ lik ve rap çok kısa bir zaman diliminde bütün Amerika’da toplumsal muhalefet aracı olarak gelişti.

1970 Dönem Müziği Şarkı Sözleri ve Enstürmanlar

Bu dönem müziğinin altyapısını genel olarak elektronik aletler ve bilgisayar yardımı ile yaratılan davul ve bas oluşturur. Electro gitar ve electro bas diğer sık  kullanılan enstürmanlardandır.  Hiphop müziğini  hızlı ve konuşma tarzında söylenen vokal tamamlanmış olur. Sözler hikaye tarzında ve uzun olup farklı konuları içermektedir. Genel olarak parçalarda armoni önemli değildir, önemli olan ritimdir. Dönemin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomi sıkıntılar sanatçıları etkilese bile bazı sanatçılar umursamazca sanatlarını yapmıştırdır. Bundan dolayı bazı şarkı sözleri slogan içerirken bazıları romantik bir aşk hikayesi içerebiliyor.

1970 Dönem Müziği Ünlü Sanatçıları

Dünya 1970’lerde Rolling Stone, James Taylor, Elton John ve Queen’i dinliyordu. Pink Floyd, King Cirimson gibi dünya rock müziğinin efsanevi grupları, Psycho Delic Rock’ı yaratarak, ticari kaygılardan uzak sadece müzik yapmışlardır. Yine Pink Floyd’un 1979 yılında piyasaya çıkardığı The Wall albümü dünyanın gelmiş geçmiş en önemli rock albümlerinden biri kabul edilmiştir.

Disko kendini tüm dünyaya gösterirken; John Travolta’nın oynadığı 1970′lerin tozlu ve kirli Brooklyn’inde hafta sonları diskoteğe giden bir gencin serserilikten diskoya uzanışını anlatan Cumartesi Gecesi Ateşi filmi gençlerin 1970′lerde ilgi odağı haline gelen bir film olmuştu.

Disko, Donna Summer, Gloria Gaynor, Bee Gees ve ABBA grubunu da içine alarak büyüdü.  Döneme damgasını vuran bu isimler, günümüzde de hala popülerliğini korumakla birlikte geniş hayran kitlelerine de sahip.

Hiphop için ise Dünyada Akon, Timbaland, Eminem, 50 Cent, Snoop Dogg, Usher, Missy Elliot gibi sanatçılar bilinmektedir.

Türkiye' de 1970 Dönem Müziği

Türkiye’de şehirde işçiye yönelik kontrol edilemez bir talep oluşması nedeniyle kırsal kesimden kente göç olayları ciddi anlamda başlamıştı. Göç eden insanların kente özgü değerlerin benimsenmeye çalışmaları ve kent yaşam koşullarına ayak uydurmaları ilk zamanlarda zor olmuştur. Yaşadıkları kimlik bunalımı sonucu, içlerindeki buhranı ve yaşadıkları her türlü sorunu ifade etme gereksinimden kaynaklı isyankar bir müzik türü olan arabesk müzik türüne yöneltmiştir.

Arabesk müzik dinleyicisi ille de mutsuzdur, toplumun ezilmiş kesimlerinden oluşur, alt tabaka üyeleridir, taşra kökenlidir diye bir takım genellemeler de yapmak tümüyle doğru olmaz. Günümüzde söz konusu müzik türünün daha üst sınıfların ya da toplum kesimlerinin, aydın sayılabilecek kimselerin eğlence yerlerinde, kibar lokallarinde de dinlenilmekte olduğu bir gerçektir

1970’lerde kitle iletişim araçlarının çok ötesine geçen sinema filmlerinde çoğunlukla arabesk sanatçıların başrolde oynatıldığı ve arabesk şarkılarının filmde çok yoğun bir şekilde işlenmeye başladığı görülmektedir. Televizyon yayınların başlamasıyla birlikte sinemanın bu etkisi, televizyonda gösterilmeye başlanan aynı türdeki arabesk şarkılı filmlerle daha bir pekişmiştir. Bu sayede sinema, arabesk müziğinin yaygınlaşmasında ve yerleşmesinde çok önemli ve kalıcı bir etki yapmıştır.

Türk Pop Müziği, batı müziğine alışma süreci yaşadığı ve özgün, yeni bestelerin ortalarda gözükmediği bir dönemde, yabancı parçalar aracılığıyla da olsa, Türk popu ilk acemi adımlarını atmış oldu... 1960 sonlarının sert ve, yenileyici, ‘devrimci’ olan ya da olamaya çalışan müziği, 70 başlarında yumuşamış romantikleşmişti... 70’lerde aynı mantık devam etti. Kimisanatçılar, hemen hep yabancı parçaların yerli versiyonlarını yapmakla yetindiler. Kimileri özgün bestecilere başvurdu. Kimileri zaten hem besteliyor, hem söylüyordu. Ama ayrıca 70’lerin o ünlü keskin siyasal ortamı, aslında neredeyse müzikten çok siyaset temeline oturan bir akımın doğmasına yol açmadı değil...ve birçok sanatçı, özellikle sol eğilimlerini pop müziğin yapısına ve dokusuna biraz yapay biçimde aşılayarak, ortaya, kimi zaman çok başarılı, kimi zaman tartışmalı bir müzik atmaktan çekinmediler.

Halk müziği, bireyle sosyal yapıyı etkilemesi açısından hem uygulanan, hem de uygulamacı bir müziktir. Halk müziği, Türkiye’deki birçok müzisyen ve halkbilimci tarafından Türk kültür hayatının zamandan bağımsız, aşikar bir gerçeği olarak sunulmaktadır... Halk müziğine popüler ilgi, büyük ölçüde 1970’lerin başlarında itibaren radyoda halk müziği programlarına giderek artan bir süre verilmesiyle oluşturuldu... Halk müziği ya da halk oyunları sınıfları bulunan okullar, dershane ve dernekler; ulusal kültüre, halkın müziğinin, dansının korunmasına, topluma yetenekli insanlar kazandırmaya ve Türkiye’nin uluslararası yarışmalarda başarıyla temsil edilmesine yaptıkları katkının önemini vurgulamaktadır.

1970'li Yılların Popüler Türk Sanatçıları

O döneme ait en çok sevilen Türk sanatçıları, Ajda Pekkan, Neşe Karaböcek, Esin Afşar, Hümeyra, Ayferi, Ayla Dikmen, Fikret Kızılok, Barış Manço, Cem Karaca, Erol Büyükburç, Erkin Koray, Ali Kocatepe, Tanju Okan, Ali Ekber Çiçek, Arif Sağ, Musa Eroğlu, Çetin Akdeniz, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Muhlis Akarsu, Kıvırcık Ali, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfun  gibi söylediği şarkılarla günümüze gelmiş büyük sanatçılardır. Bu dönemin  öne çıkmış grupları ise, Moğollar, Dönüşüm, Kardaşlar, Haramiler, Yeraltı Dörtlüsü, Kaygısızlar'dır. Farklı tarz ve kaliteye sahip bu sanatçıları ve grupları hala günümüzde keyifle dinlemekteyiz


ya da
ya da